
URODZONY POD SZCZĘŚLIWYM MINERAŁEM
"Urodzony pod szczęśliwym minerałem" to tytuł filmu dokumentalnego w reżyserii Marcina Kopcia, poświęconego życiu i spuściźnie kulturowo-społecznej po Ignacym Domeyce. Film, do którego zdjęcia powstają m.in. w Polsce, na Litwie i w Chile, jest realizowany w koprodukcji
z Telewizją Polską S.A. i będzie miał swoją premierę w jesienno-zimowej ramówce TVP w 2022 roku. Partnerami projektu są KGHM Polska Miedź S.A. oraz PLL LOT S.A. Premierze filmu będą, obok szerokiej dystrybucji, towarzyszyć działania promocyjne.


IGNACY DOMEYKO
Ignacy Domeyko, herbu Dangiel, pseudonim Żegota, to polski geolog, mineralog, inżynier górnictwa, meteorolog, badacz Ameryki Południowej, pierwowzór Żegoty z III części „Dziadów” Adama Mickiewicza, rektor Uniwersytetu w Santiago w Chile. Domeyko pozostawił po sobie bogaty dorobek naukowy w wielu dziedzinach. Paradoksalnie imię uczonego pozostaje bardziej znane za granicą niż w Polsce.
Domeyko to człowiek sukcesu rangi światowej z romantycznym rodowodem, o wielkim sercu dla ludzi, bez względu na ich pochodzenie. Na wygnaniu i w nowej Ojczyźnie – Chile, podziwiany i kochany. Na zewnątrz silny, pozytywny. W środku kruchy, wrażliwy, tęskniący za utraconą Ojczyzną.

ROK ROMANTYZMU
Sejm Rzeczpospolitej Polskiej ustanowił rok 2022 Rokiem Romantyzmu. Domeyko przyjaźnił się z Mickiewiczem i Chopinem, należał do Filomatów i Filaretów, a jego romantyczna postawa wskazuje również na konsekwentną, pozytywistyczną pracę, dla dobra ogółu.
Pablo Neruda, chilijski poeta i laureat Nagrody Nobla, powiedział o Domeyce:
„jak wiele mu zawdzięczamy... wszystko... cały przemysł... organizacja nauczania średniego i wyższego... Zacny był …”.
Sylwetka Domeyki, Wielkiego Wygnańca, jest w Polsce mało znana.
Jej przybliżenie widzowi, nie tylko polskiemu, ma znamiona działania edukacyjnego, ale również propagującego sylwetki wybitnych Polaków i ich osiągnięć na świecie, co stanowi o uniwersalnej wartości projektu.
Nadrzędnym celem projektu jest przybliżenie szerokiej widowni, zarówno w Polsce, jak i za granicą, sylwetki Ignacego Domeyki, Wielkiego Wygnańca, któremu poświęcono więcej eponimów niż Kościuszce czy Chopinowi - jego zasługi, życiorys i dorobek pozostają mało znane w Polsce, podczas gdy kulturowa spuścizna Domeyki w Chile otoczona jest wręcz kultem.

TOMASZ GRZYWACZEWSKI
„Chcę dotknąć i zrozumieć świat. W dzikiej syberyjskiej tajdze, sierocińcu
w Kamerunie, widmowych państwach nieuznawanych, okopach zapomnianej wojny w Donbasie. Spotykam ludzi. Myśliwego z ludu Selkupów, lekarkę ratującą chorych na cholerę w Mozambiku, kurdyjskich bojowników, staruszkę pamiętającą czasy Wielkiego Głodu na Ukrainie. Wierzę, że naprawdę odkrywać świat można tylko w jeden sposób: odkrywając drugiego człowieka.”
Śladami Ignacego Domeyki podąży Tomasz Grzywaczewki - dziennikarz i autor książek, scenariuszy filmowych oraz publikacji naukowych z zakresu stosunków międzynarodowych, członek prestiżowego amerykańskiego "The Explorers Club". Absolwent prawa na Uniwersytecie Łódzkim oraz programu „Russian Security Studies” na Daniel Morgan Graduate School of National Security w Waszyngtonie DC. Relacjonował konflikty zbrojne na Donbasie, w tureckim Kurdystanie i Górskim Karabachu. Jest pomysłodawcą wypraw, w tym m.in. "Long Walk Plus Expedition" - wyprawy z Syberii do Indii, śladami polskich uciekinierów z Gułagu i "Dead Road" – wyprawy na stalinowską Drogę Umarłych, a także uczestnikiem wyprawy do Kamerunu „Vivat Polonia 2016” śladami polskiego odkrywcy Stefana Szolc-Rogozińskiego. Współpracuje z licznymi magazynami, w tym amerykańskim Foreign Policy, portalami internetowymi i stacjami radiowymi oraz Telewizją Polską. Jest laureatem stypendium twórczego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w kategorii „Literatura”. Oraz Nagrody Złoty BohaterON Publiczności
i Srebrny BohaterON w kategorii „Dziennikarz” 2021 za realizację reporterskiego wielopoziomowego projektu „Wymazana granica. Śladami II Rzeczypospolitej”, emitowanego na antenie TVP.