top of page
1 - Urodzony pod szczęśliwym minerałem.jpg

URODZONY POD SZCZĘŚLIWYM MINERAŁEM

"Urodzony pod szczęśliwym minerałem" to tytuł filmu dokumentalnego w reżyserii Marcina Kopcia, poświęconego życiu i spuściźnie kulturowo-społecznej po Ignacym Domeyce. Film, do którego zdjęcia powstają m.in. w Polsce, na Litwie i w Chile, jest realizowany w koprodukcji

z Telewizją Polską S.A. i będzie miał swoją premierę w jesienno-zimowej ramówce TVP w 2022 roku. Partnerami projektu są KGHM Polska Miedź S.A. oraz PLL LOT S.A. Premierze filmu będą, obok szerokiej dystrybucji, towarzyszyć działania promocyjne.

SP_logo-04.png
2 - Ignacy Domeyko.jpg

IGNACY DOMEYKO

Ignacy Domeyko, herbu Dangiel, pseudonim Żegota, to polski geolog, mineralog, inżynier górnictwa, meteorolog, badacz Ameryki Południowej, pierwowzór Żegoty z III części „Dziadów” Adama Mickiewicza, rektor Uniwersytetu w Santiago w Chile. Domeyko pozostawił po sobie bogaty dorobek naukowy w wielu dziedzinach. Paradoksalnie imię uczonego pozostaje bardziej znane za granicą niż w Polsce.

 

Domeyko to człowiek sukcesu rangi światowej z romantycznym rodowodem, o wielkim sercu dla ludzi, bez względu na ich pochodzenie. Na wygnaniu i w nowej Ojczyźnie – Chile, podziwiany i kochany. Na zewnątrz silny, pozytywny. W środku kruchy, wrażliwy, tęskniący za utraconą Ojczyzną.

3a - Rok Romantyzmu 1.jpg

ROK ROMANTYZMU

Sejm Rzeczpospolitej Polskiej ustanowił rok 2022 Rokiem Romantyzmu. Domeyko przyjaźnił się z Mickiewiczem i Chopinem, należał do Filomatów i Filaretów, a jego romantyczna postawa wskazuje również na konsekwentną, pozytywistyczną pracę, dla dobra ogółu.

 

Pablo Neruda, chilijski poeta i laureat Nagrody Nobla, powiedział o Domeyce:

„jak wiele mu zawdzięczamy... wszystko... cały przemysł... organizacja nauczania średniego i wyższego... Zacny był …”.

 

Sylwetka Domeyki, Wielkiego Wygnańca, jest w Polsce mało znana.

Jej przybliżenie widzowi, nie tylko polskiemu, ma znamiona działania edukacyjnego, ale również propagującego sylwetki wybitnych Polaków i ich osiągnięć na świecie, co stanowi o uniwersalnej wartości projektu.

 

Nadrzędnym celem projektu jest przybliżenie szerokiej widowni, zarówno w Polsce, jak i za granicą, sylwetki Ignacego Domeyki, Wielkiego Wygnańca, któremu poświęcono więcej eponimów niż Kościuszce czy Chopinowi - jego zasługi, życiorys i dorobek pozostają mało znane w Polsce, podczas gdy kulturowa spuścizna Domeyki w Chile otoczona jest wręcz kultem.

4b - Tomasz Grzywaczewski 2.JPG

TOMASZ GRZYWACZEWSKI

„Chcę dotknąć i zrozumieć świat. W dzikiej syberyjskiej tajdze, sierocińcu 
w Kamerunie, widmowych państwach nieuznawanych, okopach zapomnianej wojny w Donbasie. Spotykam ludzi. Myśliwego z ludu Selkupów, lekarkę ratującą chorych na cholerę w Mozambiku, kurdyjskich bojowników, staruszkę pamiętającą czasy Wielkiego Głodu na Ukrainie. Wierzę, że naprawdę odkrywać świat można tylko w jeden sposób: odkrywając drugiego człowieka.”

 

Śladami Ignacego Domeyki podąży Tomasz Grzywaczewki - dziennikarz i autor książek, scenariuszy filmowych oraz publikacji naukowych z zakresu stosunków międzynarodowych, członek prestiżowego amerykańskiego "The Explorers Club". Absolwent prawa na Uniwersytecie Łódzkim oraz programu „Russian Security Studies” na Daniel Morgan Graduate School of National Security w Waszyngtonie DC. Relacjonował konflikty zbrojne na Donbasie, w tureckim Kurdystanie i Górskim Karabachu.  Jest pomysłodawcą wypraw, w tym m.in. "Long Walk Plus Expedition" - wyprawy z Syberii do Indii, śladami polskich uciekinierów z Gułagu i "Dead Road" – wyprawy na stalinowską Drogę Umarłych, a także uczestnikiem wyprawy do Kamerunu „Vivat Polonia 2016” śladami polskiego odkrywcy Stefana Szolc-Rogozińskiego. Współpracuje z licznymi magazynami, w tym amerykańskim Foreign Policy, portalami internetowymi i stacjami radiowymi oraz Telewizją Polską. Jest laureatem stypendium twórczego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w kategorii „Literatura”. Oraz Nagrody Złoty BohaterON Publiczności

i Srebrny BohaterON w kategorii „Dziennikarz” 2021 za realizację reporterskiego wielopoziomowego projektu „Wymazana granica. Śladami II Rzeczypospolitej”, emitowanego na antenie TVP.

TEASER FILMU

TRAILER FILMU

WYBRANE SCENY

FOTOSY Z PLANU FILMOWEGO - CHILE

VIDEO Z PLANU FILMOWEGO - WILNO

MECENASEM FILMU “URODZONY POD SZCZĘŚLIWYM MINERAŁEM” JEST
KGHM POLSKA MIEDŹ S.A.

KGHM_PM_Logo_NonMet_RGB_Pos.jpg

PLIKI DO POBRANIA

bottom of page